Як шкідливі звички впливають на фізичну активність

Спорт і фізична активність дуже важливі для підтримування здоров'я і молодості, але в поєднанні з такими шкідливими звичками, як алкоголь і куріння, ефект від занять спортом може бути зовсім іншим, навіть кардинально іншим.

Якщо розповідати про всю ту шкоду, яку завдає нікотин організму, особливо коли ви займаєтеся спортом (зокрема, це збільшує навантаження на серце і печінку і викликає постійне відчуття голоду), то нам не вистачить і цілого сайту. Ті, хто замість того, щоб відкласти в сторону сигарети, вважають, що спорт їм не потрібен: “займуся, коли кину” (тобто ніколи).

Проте в 90-х роках дослідники американської радіослужби National Public Radio вивели цікаву закономірність.

Виявилося, що курці, які займалися фізичною активністю хоча б по 15 хвилин на день, частіше кидали шкідливу звичку, ніж ті, хто насолоджувався сигаретами, але при цьому не займалися спортом.

І інший цікавий висновок з цього ж експерименту: курці, які ходять на тренування частіше за своїх ледачих колег, в середньому проживають на 3,7 роки довше. Дрібниця, але факт.

Як шкідливі звички впливають на фізичну активність

Чи можна поєднувати спорт і шкідливі звички?

У ЗМІ часто можна помітити інформацію про те, що відомі спортсмени пізно увечері залишають бар, а деякі з них навіть не намагаються приховати той факт, що вживають алкоголь або курять. Це змушує деяких людей думати, що можна прекрасно поєднувати спорт і шкідливі звички. Однак, можна з повною впевненістю говорити про те, що в стані похмілля вам не вдасться встановити рекорд.

Корисні поради: Біг восени: як полюбити осінні пробіжки

Крім цього деякі спортивні змагання спонсорують виробники алкогольної продукції або під час телевізійної трансляції з'являється реклама тютюнових виробів.

Як шкідливі звички впливають на фізичну активність

ФАКТ: алкоголь сприяє підвищенню показника частоти серцевих скорочень і навіть в стані спокою пульс може доходити до 120 ударів на хвилину. Цілком очевидно, якщо в цей момент на організм будуть впливати фізичні навантаження, то серцевому мускулу доведеться дуже і дуже нелегко.

Як куріння впливає на організм?

Під час куріння найбільше страждають легені людини. У курців дихальні шляхи звужуються, через це з'являються задишки і труднощі з диханням. Створюється враження нестачі кисню. Спортсмен, який курить, недоотримує необхідну кількість кисню під час тренувань. Від нестачі кисню страждає й весь організм – мозок, легені, серце, кров, клітини не насичуються необхідним киснем.

Чадний газ, який міститься в сигаретному димі є причиною розвитку гіпоксії – кисневого голодування. Всі органи і тканини курця, який тренується, працюють в режимі постійного дефіциту кисню. І тому спортсмени-курці швидше втомлюються і частіше отримують травми.

Як шкідливі звички впливають на фізичну активність

Як алкоголь впливає на організм?

Алкоголь знижує швидкість синтезу білка, рівень тестостерону і соматотропіну, викликає дегідратацію, авітаміноз і мінеральне виснаження, а також перешкоджає нормальній роботі мітохондрій.

Останнє, до речі, недвозначно говорить про здатність алкоголю стимулювати жироутворення, оскільки при збоях роботи мітохондрій порушується процес окислення ліпідів, що було підтверджено дослідженням 1988 року Національного інституту алкогольного впливу і алкоголізму.

І ще: Чому варто хоча би раз у житті спробувати пейнтбол

Повернення до спорту без ризику

Після того, як шкідлива звичка буде переможена, саме спорт допоможе швидше відновити колишню розкіш, чи то пак, пристойну фізичну форму.

Для початку фахівці рекомендують все-таки звернутися до лікаря, щоб той оцінив збитки, завдані організму: в якому стані перебуває серцево-судинна, м'язова і дихальна системи. Відновлюючи тренування, краще починати з серця і судин.

Ходіть, бігайте підтюпцем, плавайте, обережно і поступово збільшуючи навантаження. Робіть вправи на розтяжку, це покращує рухливість суглобів, бо з незвички можна серйозно травмуватися.

Як шкідливі звички впливають на фізичну активність

На останок

Між спортом і шкідливими звичками вибір на користь спорту очевидний. В Україні постійно проводять заходи, які пропагують заняття спортом, проводяться різні дні здоров'я та інші речі. Ви можете почати хоча б з них.

Ну, а потім, хто знає, можливо, ви будете мотивовані вже без підштовхувань “з боку” займатися спортом на постійній основі.

І тоді ви будете щасливі від того, що живете повним життям, що відчуваєте себе добре, адже це так важливо!

Більше спорту: Стріт воркаут для кожного: з чого почати?

Читай максимум цікавих новин у
Viber

12 корисних звичок для здорового імунітету

Усі складові способу життя — психічний стан, фізична активність, якість харчування, режим тощо — безпосередньо впливають на адаптивний імунітет людини. А як відомо, здоров’я починається з імунної системи.

Мільйони людей хворіють, зазнають інвалідності й навіть помирають унаслідок нездорового способу життя, повідомляють у ЦГЗ.

Є 12 найважливіших звичок, яких ви повинні дотримуватись.

Як шкідливі звички впливають на фізичну активність

Фізичне здоров’я

У 2009 році вчені спробували вивчити соціально-демографічні, клінічні, психологічні чинники та життєві звички мешканців грецького острова Ікарія.

Це місце належить до так званих синіх зон — як і острів Сардинія в Італії, острів Окінава у Японії, містечко Лома-Лінда в США, півострів Нікоя в Коста-Риці.

Тамтешні жителі менше хворіють, залишаються активними навіть у літньому віці й живуть до 100 років і більше.

Отже, науковці дослідили 1 420 острів’ян (віком 30+) за допомогою стандартних анкет і процедур.

Значна частка вибірки була старшою 80 років, причому відсоток людей віком 90+ істотно перевищував середньоєвропейські показники. Більшість літніх респондентів повідомила про щоденні фізичні навантаження, здорові харчові звички, уникнення куріння, часте спілкування, полудневий сон і виявила надзвичайно низькі ознаки депресії.

З огляду на це можна припустити, що взаємодія навколишнього середовища, здорових поведінкових факторів та клінічних характеристик позитивно впливає на довголіття.

Психічне здоров’я

Вибір поведінки, котру можна охарактеризувати як здоровий спосіб життя, має вирішальне значення для запобігання психічним розладам. Такого висновку дійшли вчені, дослідивши індивідуальні та комбіновані зв’язки між різними аспектами повсякденного життя і психічного здоров’я репрезентативного зразка громади в Німеччині.

Дослідження відбувалося в 2012–2013 роках за участі 7 937 респондентів, котрі самостійно оцінювали такі фактори, як частота фізичної та розумової діяльності, споживання алкоголю, куріння, індекс маси тіла, циркадна та соціальна активність. Вихідними змінними були депресія, тривога, стрес і задоволеність життям.

Науковці виявили, що краще психічне здоров’я було пов’язане з частішою фізичною та розумовою діяльністю, помірним або нульовим уживанням алкоголю, відмовою від куріння, індексом маси тіла в межах норми (без істотних відхилень униз чи вгору) і сталим ритмом життя. Отже, що здоровішу поведінку обирає людина, то більше вона задоволена життям і менше схильна до психологічного дистресу.

Фактори здоров’я

Іранські дослідники виділили дев’ять головних складників нашого способу життя, що впливають на здоров’я:

 • раціон та індекс маси тіла;
 • фізичні вправи;
 • сон;
 • статеве життя;
 • шкідливими звички (куріння, алкоголь тощо);
 • самолікування;
 • застосування сучасних технологій;
 • відпочинок;
 • навчання (розумовий розвиток).

Рухова активність – запорука здоров’я

Наукові дослідження свідчать, що здоров'я людини більш ніж на 50% визначається умовами і способом життя, тобто більша частина залежить від правильної організації рухової активності. Рухова активність є безумовною складовою життя кожної людини.

Організована рухова активність в подальшому сприяє веденню здорового способу життя, що, своєю чергою, позитивно впливає на загальний рівень самопочуття; профілактику неінфекційних захворювань; зменшення впливу шкідливих звичок на організм, кількості асоціальних проявів та депресій.

Читайте також:  Як прибрати зайвий жир на животі?

Це загальновідомі факти, та, на жаль, найчастіше ми не дотримуємося норм фізичної активності. Оскільки в умовах активного впровадження комп'ютерних технологій різко знизилася рухова активність як дітей, так і дорослих, особливо це актуально для молоді. І, як наслідок, підвищився відсоток людей з ослабленим здоров'ям.

Оптимальний рівень рухової активності – такий обсяг і зміст рухової активності, що має забезпечувати природню потребу людини у русі задля зміцнення та забезпечення в подальшому свого здоров’я, сприяти профілактиці неінфекційних захворювань і підвищенню професійної працездатності, а також позитивно впливати на інтелектуальну складову життя людини.

Аеробна активність – такий вид рухової активності, за якого основним джерелом енергії виступає кисень, його активний обмін та який характеризується значною інтенсивністю рухів і, як правило, підвищеною кількістю серцевих скорочень. Направлена на розвиток та покращення роботи серцевих м’язів, легень, зміцнення імунітету та загального самопочуття.

Щоб правильно підтримувати рухову активність потрібно дотримуватись таких рекомендацій:

 • 6-11 років Аеробна активність: рекомендована рухова активність середнього та високого рівня інтенсивності має передбачати не менше 90 хвилин на тиждень у вигляді аеробних вправ. Руховою активністю рекомендується займатися не менше трьох разів на тиждень( наприклад, по 30 хвилин на день). До рухової активності рекомендовано включати заняття з фізичного виховання, планові та факультативні заняття в межах навчального закладу, рухові спортивні ігри, активне дозвілля та відпочинок.
 • 12-18 років Аеробна активність: рекомендована рухова активність середнього та високого рівня інтенсивності має передбачати не менше 90 хвилин на тиждень у вигляді аеробних вправ. Руховою активністю рекомендується займатися не менше трьох – чотирьох разів на тиждень ( наприклад, по 25 – 30 хвилин на день). До рухової активності рекомендовано включати заняття з фізичного виховання, планові та факультативні заняття в межах навчального закладу, а також відвідування секцій, тренувань, які включатимуть рухові спортивні ігри, розтяжку, зарядку.
 • 19-64 роки Аеробна активність: рекомендована рухова активність середнього рівня інтенсивності має передбачати не менше 150 хвилин на тиждень у вигляді аеробних вправ або 75 хвилин на тиждень рухової активності високого рівня інтенсивності у вигляді аеробних вправ. До рухової активності рекомендовано включати активне дозвілля та відпочинок : біг, ходьба, танці, спортивний туризм, плавання, йога, фітнес тощо.
 • 65 років і старші Аеробна активність: рекомендована рухова активність середнього рівня інтенсивності має передбачати не менше 120 хвилин на тиждень у вигляді аеробних вправ або 70 хвилин на тиждень рухової активності високого рівня інтенсивності у вигляді аеробних вправ. Проте тривалість одного заняття аеробною діяльністю має бути не менше ніж 10 хвилин. До рухової активності рекомендовано включати аеробну діяльність у групових заняттях, прогулянки на свіжому повітрі( не менше ніж 40-45 хвилин на день) та активне дозвілля.

З метою підвищення рухової активності Каланчацькою  селищною  радою введено посади інструкторів-методистів з фізичної культури та спорту, які зможуть допомогти жителям громади визначитися, як саме потрібно рухатися, щоб бути здоровим у будь-якому віці.

Запрошуємо усіх бажаючих звертатися за допомогою до інструкторів с.Роздольне, с.Новокиївка, с.Олександрівка, с.Гаврилівка Друга та смт Каланчак. Докладна інформація за тел..3-14-93 (відділ освіти, молоді та спорту виконавчого комітету Каланчацької селищної ради, Катерина Юріївна).

Інструктор-методист з фізичної культури та спорту відділу освіти, молоді та спорту Боднарук К.Ю.

Як шкідливі звички впливають на фізичну активність

« повернутися до списку новин

Алкоголь, паління та спорт: як шкідливі звички впливають на фізичну активність

Зайняття спортом компенсують шкідливі звички: чи так це?

Існує поширена думка про те, що користь від фізичної активності та спортивних тренувань легко компенсує шкоду від алкоголю і тютюну. Насправді ж ставити знак рівності тут абсолютно неприпустимо. Алкоголь і нікотин шкідливі, в незалежності від того, скільки пробіжок ви робите в тиждень або яку вагу витискаєте у жимі лежачи.

Спиртне і тютюн, а також компоненти, що містяться в них – токсичні. Це – отрута для організму. Ви лікуєте отруєння неякісною їжею або чадним газом, при яких в організм потрапляють токсичні речовини, за допомогою спорту? Звичайно, що ні. Тоді на чому ж грунтуються висновки про те, що паління і алкоголізм не приносять шкоди людям, які активно займаються спортом?

Чому алкоголь та спорт несумісні

Організм реагує навіть на невелику порцію етанолу, що потрапляє в нього разом з алкогольними напоями. Відразу ж частішає пульс, серце відчуває подвійне навантаження. Якщо часто вживати алкоголь, то спільно з тренуваннями ви забезпечите серцю постійні перевантаження.

Токсичний вплив спиртного на м’язи та нервову систему, знижують синтез протеїнів у м’язовій тканині. Тому, при регулярних заняттях у спортзалі упереміш з вживанням спиртного м’язове зростання сповільнюється на 20-25%.

Якщо ви займаєтеся фітнесом, бодібілдингом, силовими видами спорту, тощо, в надії побудувати красиве тіло, наростити м’язи або навпаки – прибрати зайві кілограми і регулярно при цьому вживаєте час від часу алкоголь, то помітного результату спортивні заняття не дадуть.

Спиртне, яке викликає легке сп’яніння – це 1 пляшка пива або 50 г горілки або 2 склянки (200 г) вина. Така доза дорівнює пропуску одного тренування. Якщо ж ви вживаєте більше – то можете підрахувати самі, яку шкоду наносите своєму організму.

Як паління впливає на заняття спортом

При палінні сигарет найбільше страждають легені. У курця дихальні шляхи звужуються, дихати стає важче. Спортсмен, що палить, недоотримує потрібну йому кількість кисню при тренуваннях, оскільки його легені відчувають подвійне навантаження.

Чадний газ, що міститься в сигаретному димі сприяє розвитку гіпоксії – кисневого голодування. Органи та тканини курця, який займається спортом, працюю в режимі постійного дефіциту кисневого збагачення.

І тому спортсмени-курці частіше отримують травми та швидше втомлюються.

Як сумістити тренування, алкоголь та тютюн

Правильна відповідь – ніяк. Чому – ви вже прочитали вище. Однак багато людей ходять в спортзал і продовжують пити та палити.

Якщо результати від занять фітнесом або бодібілдингом для вас дійсно важливі, то доведеться жертвувати вечірками по вихідних з розпиванням алкоголю, не кажучи вже про те, що серед тижня пити спиртне теж не слід.

Келих вина раз в тиждень – це більш-менш допустима норма алкоголю для тих, хто активно займається спортом і чекає від цього результатів.

Про шкоду нікотину медики «сурмлять» привселюдно, тому в незалежності від того, займаєтеся ви спортом або ні, краще відмовитися від цієї шкідливої звички.

Якщо ж ви тільки плануєте зайнятися спортом і є курець зі стажем, то перед початком тренувань буде абсолютно не зайвим пройти обстеження у лікаря.

Це допоможе оцінити стан здоров’я і підібрати початковий комплекс допустимих фізичних навантажень.

Здоровий спосіб життя та фізична активність у профілактиці захворювань серця

Формування здорового способу життя

є головним важелем первинної профілактики в зміцненні здоров’я населення через зміну стиля та укладу життя, його оздоровлення з використанням гігієнічних знань у боротьбі зі шкідливими звичками, гіподинамією та подоланням неблагополучних сторін, пов’язаних з життєвими ситуаціями.

Здоровий спосіб життя як форма активної фізичної життєвої діяльності людини включає в себе наступні основні елементи: розпорядок дня (раціонально складений), раціональний режим праці та відпочинку, гігієна харчування, правильне дихання, повноцінний режим сну, викорінення шкідливих звичок, оптимальний руховий режим, масаж, фізичне загартування.

Читайте також:  Тяга т-грифа

Особливе місце в режимі здорового способу життя належить розпорядку дня, певному ритму життя та діяльності людини. Режим кожної людини повинен передбачати певний час для роботи, відпочинку, прийому їжі, сну. Перерви між прийомами їжі не повинні перебільшувати 5-6 годин. Постійне тренування в процесі праці зміцнює наше тіло.

Паління, вживання алкоголю стало нормою життя у підлітків. У відмові від шкідливих звичок важливий приклад батьків. Загальновідомо, що паління прискорює процеси атеросклерозу та тромбоутворення в судинах, наприклад ризик виникнення інфаркту міокарда у кілька разів вище у курців порівняно з некурцями.

Рухова активність

Для нормального функціонування людського організму і збереження здоров’я необхідна певна “доза” рухової активності. За даними американської асоціації кардіологів, для здоров’я дорослим і дітям з 5 років необхідно щодня 30 хвилин помірного фізичного навантаження і 3-4 рази в тиждень по 30 хвилин інтенсивного фізичного навантаження.

Прикладом помірної фізичної активності є: ходьба швидким кроком 3 км за 30 хвилин; їзда на велосипеді 8 км за 30 хвилин; танці в швидкому темпі 30 хвилин; гра в баскетбол, волейбол 30 хвилин.

Щоденна ранкова гімнастика – обов’язковий мінімум фізичного тренування. Механізм захисної дії інтенсивних фізичних вправ закладений в генетичному коді людського організму.

Чим інтенсивніше рухова діяльність у межах оптимальної зони, тим повніше реалізується генетична програма, і збільшуються енергетичний потенціал, функціональні ресурси організму і тривалість життя Вправи посилюють функціональну перебудову всіх ланок опорно-рухового апарату, серцево-судинної та інших систем , покращують процеси тканинного обміну.

Під впливом помірних фізичних навантажень збільшуються працездатність серця, вміст гемоглобіну та кількість еритроцитів, підвищується фагоцитарна функція крові. Удосконалюються функція і будова самих внутрішніх органів, поліпшується хімічна обробка і просування їжі по кишечнику.

У будь-якому віці за допомогою тренування можна підвищити аеробні можливості і рівень витривалості – показники біологічного віку організму і його життєздатності.

Підвищення фізичної працездатності супроводжується профілактичним ефектом відносно чинників ризику серцево-судинних захворювань: зниженням ваги тіла і жирової маси, вмісту холестерину і тригліцеридів у крові, зменшенням ЛИП і збільшенням ЛВП, зниженням артеріального тиску і частоти серцевих скорочень.

Крім того, регулярне фізичне тренування дозволяє в значній мірі загальмувати розвиток вікових інволюційних змін фізіологічних функцій, а також дегенеративних змін різних органів і систем (включаючи затримку і зворотний розвиток атеросклерозу). У цьому відношенні не є виключенням і кістково-м’язова система.

Виконання фізичних вправ позитивно впливає на всі ланки рухового апарату, перешкоджаючи розвитку дегенеративних змін, пов’язаних з віком і гіподинамією.

Підвищується мінералізація кісткової тканини і зміст кальцію в організмі, що перешкоджає розвитку остеопорозу. Збільшується приплив лімфи до суглобових хрящів і міжхребцевих дисків, що є кращим засобом профілактики артрозу і остеохондрозу.

Всі ці дані свідчать про неоціненний позитивний вплив занять оздоровчою фізичною культурою на організм людини.

Гігієна харчування

займається вивченням проблем повноцінного і раціонального харчування здорової людини, що має також значення для профілактики передчасного старіння.

Це: дотримання рівноваги між енергією, що надходить, й енергетичними затратами організму під час виконання всіх видів діяльності впродовж доби; застосування збалансованого співвідношення білкових, жирових, вуглеводних, вітамінних і інших компонентів раціону; дотримання раціонального режиму харчування: регулярності, дрібності, оптимальний розподіл їжі протягом дня і під час кожного прийому.

Співвідношення вуглеводів, жирів і білків у здоровій їжі повинно складати у відсотках 60:30:10.

Образно це ілюструє так звана “піраміда здорового харчування”, яка запропонована американськими фахівцями.

У ній об’єми різних продуктів представлені в порціях; облік вікових потреб організму в харчуванні і руховій активності орієнтується на вікові зміни обміну речовин, фізіологічних функцій і необхідної профілактичної спрямованості харчування.

При виконанні цієї вимоги можна значно збільшити творче довголіття, попередити розвиток атеросклерозу, ожиріння, цукрового діабету, гіпертонічної хвороби, порушення жирового обміну, обміну речовин тощо.

Найбільш ситним повинен бути обід. Вечеряти корисно не пізніше, ніж за 1,5 години до сну. Їсти рекомендується завжди в одні й ті самі години.

Їжа вживана з апетитом, краще засвоюється. Дуже важливо мати вільний час для засвоєння їжі. Раціональне харчування забезпечує правильне зростання й формування організму, сприяє збереженню здоров’я, високій працездатності та тривалості життя.

 • Правильне дихання є найважливішою функцією організму.
 • Воно знаходиться в тісному взаємозв’язку з кровообігом, обміном речовин, м’язовою діяльністю та здійснюється при безпосередній участі центральної нервової системи
 • Здоровий сон

Для збереження нормальної діяльності нервової системи та всього організму велике значення має повноцінний сон. Сон повинен бути достатньо тривалим і глибоким. Потреба в сні в різних людей неоднакова. В середньому ця норма складає близько 8 годин. Спати слід в добре провітреному приміщенні. У приміщенні треба вимкнути світло та встановити тишу.

Загартування

це комплексна система оздоровчих дій, спрямованих на досягнення стійкості (неприйнятності) організму до шкідливих для здоров’я метеорологічних і інших чинників.

Розрізняють такі форми загартовування: сонячні і повітряні ванни; водні процедури (обливання, обтирання, душі, ванни, зимове плавання), народні форми (ходіння босоніж, використання лазень).

Користь загартування з раннього віку доведена величезним практичним досвідом і спирається на солідне наукове обґрунтування.

Якщо у дитини або її батьків є скарги, є симптоми, а також, якщо обтяжена спадковість по серцево-судинним захворюванням, то слід, не відкладаючи, звернутися до фахівця у поліклініці.

Для профілактики гіпертонічної хвороби у дітей і підлітків важливо раннє виявлення підвищеного АТ, етапне лікування, тривала диспансеризація із корекцією способу життя.

Ці правила допоможуть в майбутньому жити без постійної загрози серцевих захворювань.

Матеріал підготували: Попелюк Н.О., Нечитайло Ю.М., кафедра педіатрії, неонатології та перинатальної медицини

Хто довше проживе, або Навіщо нам здорові звички

Здається, незабаром ми зможемо повернутися до нормального життя, не обтяженого карантином. Напередодні в Міністерстві охорони здоров'я нагадали, що з 5 червня буде дозволено відновити роботу кафе, ресторанів та інших закладів громадського харчування. Однак як персонал, так і відвідувачі повинні дотримуватися строгих санітарних норм і деяких обмежень.

Водночас збереження здоров'я залежить не тільки від зовнішніх обмежень, але і від свідомого підходу до цієї «опції». Як насправді виглядає здоровий спосіб життя і як його підтримувати, розповів Mind Олексій Коваленко, керуючий партнер «Епікур» – курячого м'яса, вирощеного без антибіотиків та стимуляторів росту.

Американці – нація в усіх сенсах передова, що шанує різного роду дослідження і статистику. Якось вони задумалися, а чому ж у нації, яка витрачає на охорону здоров'я чи не найбільше за всіх у світі, очікувана тривалість життя далеко не найвища?

У 2018 році в США було опубліковано дослідження про вплив факторів здорового способу життя на тривалість цього самого життя (Impact of Healthy Lifestyle Factors on Life Expectancies in the US Population). Дослідження тривало понад 32 роки і в цілому охопило 120 000 учасників.

Дослідники вивчали і аналізували такі дані, як: раціон харчування, фізична активність, маса тіла, наявність або відсутність шкідливих звичок – і вивели фактори, що безпосередньо впливають не тільки на якість, але і на тривалість життя.

Читайте також:  Сироватковий протеїн

Чому вибрали саме ці індикатори? Бо і до цього часу існували дослідження, що виявили чинники, які справляють більший вплив на ризик передчасного відходу з життя, ніж інші. Тепер, завдяки цій ґрунтовній роботі, ми можемо точно визначити і описати здорові звички, що допомагають нам зробити своє життя не тільки якісним, але й довгим.

Іншими словами: є спосіб продовжити собі життя, і це не вимагає великих грошових вкладень, а також розробки нових модних ліків. Секрет простий: потрібно побудувати своє життя відповідно до простих і очевидних правил здорового способу життя (ЗСЖ).

Замість того щоб лікуватися, давайте не будемо хворіти.

Отже, наші очевидні чинники здоров'я.

Здорова дієта

А краще – здорове харчування. Слово «дієта» багатьох лякає і змушує думати, що таке харчування забирає дуже багато грошей. Це не так.

Перше правило – не їсти багато, а це недорого, правда? Друге правило – їсти корисне. Організм повинен отримувати не обсяги, а пропорції необхідних елементів. Вони всі в достатній кількості містяться в овочах, фруктах, невеликій кількості горіхів, цільних зернах, м'ясі.

З іншого боку, часте споживання червоного м'яса (особливо – переробленого) небажано. А ось якщо ми говоримо про біле м'ясо, то тут менше обмежень. У ньому набагато менше холестерину, що дає йому право вважатися дієтичним, а значить – особливо корисним і поживним.

Фізична активність

Цей пункт займає в моєму особистому рейтингу перше місце, бо і в моїй родині, і в компанії фізична активність – це частина цінностей і корпоративної культури.

У моїй команді, наприклад, 90% людей активно займаються одним з видів спорту. Не менш 60% – бігають. Щосереди співробітники збираються на пробіжку, і навіть дощ не заважає їм дотримуватися цієї традиції.

Щосереди о 17:00 – як годинник. І ми запрошуємо всіх приєднатися до нашої традиції.

Свою маму я теж «підсадив» на біг. Вона починала в 50 років і було нелегко, але поступово ми вийшли на неймовірні для її віку відстані: зараз їй 64 і вона легко пробігає 21 км.

Ми з командою цього року вирішили «вийти назовні» з нашою одержимістю спортом. Тепер ми більше і частіше писатимемо про ЗСЖ у всіх його аспектах. Ділитися власним досвідом і допомагати новачкам вливатися в здоровий тренд не тільки через їжу. Нещодавно ми навіть запустили ЗСЖ-бот, який прищеплюватиме людям здорові звички.

Здоровий рівень означає рівень, відповідний вашій фізичній підготовці. Рівень, що дозволяє тримати в тонусі м'язи і підтримувати імунітет за допомогою невеликих і постійних навантажень.

Експерти пишуть, що оптимальним є заняття спортом близько 30 хвилин на день. Спорт може бути будь-яким – від простої зарядки до бігу на довгі дистанції. Навіть елементарна ходьба, при збільшенні кількості щодня подоланих кілометрів, може бути корисним тренуванням.

Норма індексу маси тіла

Цей пункт дуже сильно пов'язаний з попередніми двома. Нормальна вага – це один з факторів довгого життя і відсутності хвороб, викликаних надмірною вагою. Звичайно, ми говоримо про випадки, коли надмірна вага не є наслідком захворювань, і управління вагою залежить тільки від фізичної активності і правильного харчування.

Індекс нормальної маси тіла (ІМТ) становить від 18,5 до 24,9. Методик його визначення безліч, і, незважаючи на те що багато з них трохи застаріли, вони дозволяють розуміти, чи немає у людини ожиріння, а нас цікавить саме це. Естетичний бік – це вже стандарти кожної конкретної людини.

Не курити

Для багатьох у мене погана новина: немає здорового рівня куріння, який не впливає на здоров'я. Здоровий рівень означає «не курити». Саме тому куріння було окремим пунктом включено в дослідження про вплив факторів на тривалість життя. Згідно з дослідженням, саме куріння – один з основних факторів скорочення тривалості життя людини, я вже не кажу про супутні хвороби.

Помірне вживання алкоголю

Хороша новина: алкоголь вживати можна. Але помірно. Це означає, що келих вина з друзями наприкінці робочого тижня або келих пива під перегляд улюбленої спортивної трансляції – безпечна справа (якщо відсутні хронічні захворювання, коли алкоголь взагалі не рекомендують).

Експерти відзначають, що безпечною дозою може вважатися не більше 210 мл (для чоловіків) або 135 мл (для жінок) чистого алкоголю на тиждень.

При цьому в день кількість алкоголю не має перевищувати безпечних доз: 40 мл (для чоловіків) і 30 мл етилового спирту (для жінок).

Але я б категорично не рекомендував щодня вживати алкоголь, адже тут може виникнути залежність, і те, що починалося з 30–40 мл, дуже скоро може перетворитися на 100 мл – і так далі щораз більше.

Тривалість життя

До цього моменту були очевидні і загальновідомі тези, але ось зараз я сподіваюся вас здивувати.

За результатами того самого дослідження, про яке йшлося на початку, тривалість життя людей, які дотримуються цих правил ЗСЖ, реально збільшується на 12–15 років. Вдумайтеся: абсолютно прості та елементарні дії, які (якщо правильно і систематично розвивати свої звички) продовжують життя! Але це за умови, що ЗСЖ ви дотримувалися більшу частину свого життя.

Дослідники також розрахували очікувану тривалість життя, виходячи з кількості цих здорових звичок. Всього одна здорова звичка (і неважливо, яка саме) збільшує тривалість життя на два роки. Недивно, що чим більше у людей здорових звичок, тим довше вони живуть.

У цьому ж дослідженні окремим пунктом оброблялися дані про здоров'я в момент виходу на пенсію. І вони показали, що люди у віці 50 років і більше, які мали нормальну вагу, що ніколи не палили і вживали алкоголь в помірних кількостях, жили в середньому на сім років довше.

Ще один великий аналіз 2012 року (The combined effects of healthy lifestyle behaviors on all cause mortality: A systematic review and meta-analysis), що складається з 15 міжнародних досліджень (понад 500 000 учасників), показав, що більше половини передчасних смертей були викликані нездоровими факторами способу життя, такими як неправильне харчування, малорухливий спосіб життя, ожиріння, надмірне споживання алкоголю та куріння. І список таких досліджень можна продовжувати дуже довго.

Як піклуватися про своє здоров'я

Єдине, що нас з вами відділяє від здорових звичок, – це мотивація, а не гроші. Але якщо ми всі говоритимемо про важливість звичок ЗСЖ не менше, аніж про важливість шолома для їзди на мотоциклі або важливість ременя безпеки при їзді в машині, то ми можемо врятувати чимало життів.

А якщо ви хочете подивитися на живі приклади масового впливу культури ЗСЖ на тривалість життя – подивіться на японців: у них найвища тривалість життя, а серед звичок – «здорова тарілка», правило багато і далеко ходити пішки, прихильність до упакованих продуктів, аскетизм у щоденних звичках і зосередженість на простих життєвих цінностях.

Будьте здорові!

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*