Які бувають тренажери?

Моє шанування, шановні читачі!

Перед будь-яким новачком, які прийшли в тренажерний зал, постає питання: “за що хапатися в першу чергу?”, адже тренажерів і різних незрозумілих конструкцій тьма-тьмуща і все для чого-то призначені і виконують свої функції.

Звертатися до когось за допомогою деколи сором'язливо і їм нічого не залишається, як вибрати найбільш простий і зрозумілий тренажер (найчастіше це лава для преса) і “довбати” свій живіт все тренування.

Я знаю скільки деколи часу витрачається на вивчення конструкцій, видів тренажерів і принципів їх роботи.

Багато, відходивши навіть значну кількість часу в зал, все одно не знають (або правильніше сказати, не хочуть знати) для чого ті чи інші «машинки» і призначені яку м'яз вони опрацьовують. Тому, щоб Ви були у мене освічені “від і до”, я вирішив видати найбільш повну інформацію про тренажерах в качалці.

Які бувають тренажери?

Ця стаття допоможе Вам набагато краще орієнтуватися у всьому залізному оточенні залу. Ну що, поїхали…

Тренажери. Історія створення

Оскільки всі ми тренуємося в різних залах (хтось у надсучасних триповерхових фітнес-центрах, а хто-то в невеликому залі-коробці), тому набір конструктивного наповнення залу може відрізнятися, однак необхідний “джентльменський” набір тренажерів/підручні снарядів, найчастіше один і той же. Тому, ми будемо орієнтуватися на необхідний і достатній мінімум, який можна зустріти практично в будь-якому тренажерному залі, незалежно від місця його відвідування.

Власне, почати хотілося б з невеликої передісторії виникнення тренажерів та їх еволюції. В арсеналі сучасної людини знаходиться величезна кількість агрегатів, здатних привести його тіло в належний вигляд.

Однак так було не завжди і наші пращури задовольнялися лише банальним бігом по горбистій місцевості і переносом різного роду вантажів.

Все змінилося з приходом науки в області оздоровлення та фізичної підготовки людей, а точніше сказати з приходом “щуплого” хлопчика (а згодом відомого лікаря) Вільгельма Зандера, який і вважається батьком-засновником перших масових тренажерів і тренажерного залу в сьогоднішньому його втіленні.

Примітка:

Тренажер – це механічне (чи електричне), комбіноване тренувальне пристрій, який своє роботою імітує різні навантаження, ситуації. Спортивний тренажер – пристрій для виконання вправ, спрямованих на розвиток м'язів, тренування серцево-судинної системи та узгодженої роботи різних м'язових груп при виконанні певних рухів.

У 1864 році Зандер заснував у Стокгольмі інститут, де були встановлені 27 розроблених ним машин. Тренажери ці були досить різноманітні: механічна кінь для аеробіки підключена до двигуна, який задавав ритм і зобов'язував іти в ногу з тренажером; тренажери для присідання та здійснення випадів; силові рами та інше (див. зображення).

Які бувають тренажери?

Потім естафетну паличку підхопив Ханрих Клингерт, який в 19 столітті створив пристрій чимось нагадує велотренажер. Конструкція його була проста до неподобства – стілець, до якого прикріплена дошка з рукояттю, а знизу були прироблені педалі.

Потім в 1952 році з'явився перший прототип бігової доріжки і пішло, поїхало: еліптичні тренажери, степпери і т. п.

Каркас конструкцій тренажерів минулого був в основному з дерева, а в якості обважнення використовувався власний вагу, що суттєво обмежувало можливості тренажера в порівнянні з сучасними.

У цілому варто сказати, що ідеї, закладені багато років тому, дійшли в первозданному вигляді і до сучасних тренажерів, проте форма і зміст змінилися, причому не в гіршу сторону (див. зображення).

Які бувають тренажери?

Реалії сьогоднішнього дня практично до невпізнання змінили обличчя тренажерів і в сучасних фітнес-залах ми звикли бачити зовсім інші, вже так звичні нам види тренажерів. Саме з ними ми і познайомимося в наступній главі.

Тренажерний зал: види тренажерів і виконувані функції

Перш ніж розпочати нашу розповідь, необхідно відповісти на питання: «які тренажери бувають і для чого вони призначені?».

В одній з наших статей [Тренажерний зал. Введення], ми говорили, що всі спортивні фітнес-зали можна розділити на зони відповідно з типом навантаження: 1) кардіо-зона (робота на витривалість, скидання ваги) 2) силова (набір маси, додання рельєфу м'язів). Тобто виходить, що залежно від цілей, кожна зона представлена своїми тренажерами.

Щоб було простіше орієнтуватися (кому, куди йти), розділимо аудиторію залу на дві категорії: 1) чоловіки 2) жінки. Перші – в основному ходять за нарощуванням обсягів і розвитком витривалості, другі – всіляко намагаються скинути вагу і постройнеть.

Звідси дуже часто йде поділ на зали за статевою ознакою: “дівчатка – направо, хлопчики – наліво”, проте так буває не завжди, ми розглянемо загальний випадок, тобто будь залозки і агрегати під кого заточені.

В цілому весь інвентар у залах можна розділити на:

 • Снаряди (набори, конструкції) для фітнес-занять (стрункості фігури). Наприклад: степ-платформи, обручі, гантельки, гімнастичні ролики, м'ячі. В основному призначені для жінок, т. к. не припускають роботу з великою вагою;
 • Тренажери. Пристрої, дія яких передбачає вплив на м'язові групи і роботу з обтяженням;
 • Силовий інвентар (млинці, штанги, грифи).

Тренажери (в залежності від виконуваної задачі) можна розділити на:

 • Кардіотренажери (бігові доріжки, орбітреки, велотренажери і тп);
 • Блочні (з вбудованими вагами, який регулюється рухомим штирем);
 • Важільні (з вільними вагами, які «накидаються» на конструкцію);
 • Тренажери з власною вагою тіла атлета;
 • Силові рами/машини (“іменні” тренажери).

Останні чотири представники, що відносяться до силових тренажерів. Зазвичай кожен стать воліє свій тип залізних «машинок» і дуже рідко можна побачити чергу з представниць прекрасної статі близько якогось силового тренажера, але все ж іноді таке трапляється.

Що ж, почнемо з арсеналу жінок.

Жінки

Дуже часто мета практично будь-якої жінки в тренажерному залі, це наявність можливості точково впливати на проблемні зони (стегна, сідниці, талія) і скинути вагу. Тому найулюбленішими снарядами (після ваг :)) можна назвати: кардіотренажери, обручі, лави для преса, килимки, невеличкі гантельки. В цілому стандартний жіночий набір, виглядає наступним чином (див. зображення).

Які бувають тренажери?

Також до них можна віднести деякі “чоловічі” тренажери – метелик (розвиток грудей) і тренажери для тренування ніг. Детальніше про них в чоловічому розділі. Як можна помітити всі тренажери та інвентар спрямовані на підвищення витривалості, зміцнення серцево-судинної системи і спалювання калорій.

Давайте трохи більш детальніше розглянемо аеробні тренажери. Основним параметром, що характеризує роботу в таких тренажерах, є пульс людини (частота биття серця). За ним потрібно постійно стежити щоб займатися ефективно і уникнути перевтоми.

У одній з наших минулих статей ми вже говорили про те, який пульс вважається ефективним і в яких межах він повинен знаходиться, якщо стоїть мета скинути вагу.

Сучасні кардіотренажери дозволяють не тільки контролювати пульс, але і здійснюють контроль таких параметрів, як: витрата калорій, дистанція, час, фази місяця і багато іншого, для цього в них вбудований спеціальний комп'ютер-аналізатор з купою датчиків. Все, що залишається зробити, це піднятися на цей апарат і почати проводити інтенсивні рухи.

Дівчатам корисно буде знати, що до стандартного набору (тобто зустрічаються в кожному залі) кардиотренежеров, можна віднести:

 • Велотренажери;
 • Бігові доріжки;
 • Еліптичні тренажери (орбітреки);
 • Степери;
 • Гребні тренажери.

Пробіжимося по кожному тренажера зі списку, щоб Ви, мої дорогі, мали уявлення, як вони виглядають і на що придатно.

Велотренажери

Які бувають тренажери?

Найбільш ефективний вид кардіотренажера з точки зору впливу не тільки на серцево-судинну і дихальну системи, але і на розвиток м'язів ніг і сідниць. По системі опору дані тренажери можна підрозділити на механічні і магнітні.

Перші – мають ремінну систему навантаження, тобто коли величина навантаження залежить від натягу ременя, у другому випадку – навантаження залежить від відстані між постійними магнітами і маховиком (хід таких тренажерів більш плавний і рівномірний).

Бігові доріжки

Які бувають тренажери?

Самий простий і ефективний вид кардионагрузки з точки зору схуднення. Найкраще прискорює метаболічні процеси в організмі і сприяє спалюванню зайвих калорій.

Бувають механічні – полотно приводиться в рух самою людиною і електричні – підключається в електричну мережу і приводяться в рух електродвигунами.

Змінюючи кут нахилу полотна і швидкість його руху, можна регулювати ступінь навантаження на організм.

Еліптичні тренажери

Які бувають тренажери?

Це досить незвичайний тренажер, який поєднує в собі функції двох тренажерів, степпера і бігової доріжки. Даний тип тренажера також крім комплексного впливу на серцево-судинну і дихальну системи, надає зміцнювальний вплив на суглобо-зв'язковий апарат і мускулатуру.

Дуже багато жінок віддають перевагу саме цьому типу тренажерів, і треба сказати, небезпідставно, бо в ній зміцнюються м'язи ніг, стегон і сідниць, зводиться до мінімуму навантаження на колінні суглоби (голеностоп) і в теж час зміцнюється верх тіла (руки, плечі і грудні м'язи).

Загалом дівчата, можете сміливо першим ділом освоювати саме його.

Степери

Які бувають тренажери?

Самий нехитрий тренажер, аналогом якого може служити підйом вгору по сходах. За принципом дії поділяються на моделі з взаємопов'язаним ходом – педалі з'єднані в єдину систему і незалежним – навантаження можна змінювати для кожної педалі окремо.

Гребний тренажер

Які бувають тренажери?

Найбільш універсальний представник з серії кардіотренажерів. Впливає на все, вся і всюди. Згадайте веслярів і те, наскільки у них розвинені сила і витривалість. Так от, цей тренажер буде сприяти розвитку саме цих якостей. Власне з кардіотренажерами та снарядами для дівчат закінчили, будемо переходити до важкої артилерії і силових тренажерів для чоловіків.

Чоловіки

Звичайно ж в зовсім інший навантаженні потребує чоловічий організм, тому і тренажери в залі для нас більш “суворі”. Щоб якось систематизувати і привести до деякого структурованому вигляді, який тренажер для чого призначений, доречно класифікувати оні по м'язовим групам їх впливу. Отже, почнемо і пройдемося по всіх тренажерів “з голови до п'ят” :).

Тренажери для ніг

М'язи ніг, одні з найбільших представників м'язового корсета тіла людини. Вони мають найбільш велику глибину залягання і тому, щоб їх опрацювати потрібні високоінтенсивні тренування з великими вагами і середнім (10-15) кількістю повторень.

Для досягнення цієї мети підійдуть такі тренажери (див. зображення):

 • тренажер Гаккеншмидта (1);
 • тренажер-платформа (2);
 • розгинання ніг в колінах сидячи (3);
 • згинання ніг у колінах лежачи (4);
 • тренажери для литок (5, 6).

Які бувають тренажери?

 • Примітка:
 • Розгляду піддаються тільки тренажери конструкції.
 • Тренажери для преса

Однією з важливих функцій м'язи живота є стабілізація корпусу, також вона відноситься до м'язів “кора”. Багато хто в своїх тренуваннях забувають про зміцнення м'язів даних або використовують 1-2 тренажера для тренування, однак їх існує велика кількість, наприклад (див. зображення):

 • похила лава (1);
 • гімнастичний ролик (2);
 • “римський стілець” (3);
 • шведська стінка з брусами (4).
Читайте також:  Заборонені вправи для новачків

Тренажери для грудних м'язів

М'язи грудей – один з важливих компонентів атлетичної форми. Щоб розвинути формений груди, необхідні тренування для опрацювання як внутрішньої, так і зовнішньої її частини. З тренажерів, до найбільш яскравим представникам для опрацювання цього м'язової групи, можна віднести (див. зображення):

 • тренажер “метелик” (1);
 • тренажер Хаммера (2);
 • кросовер (3);

Тренажери для трицепса

Трицепс становить 2/3 поверхні руки, тому тренуючи його можна досягти значних «ручних» обсягів. В основному його тренування здійснюється за допомогою вправ зі штангою і вільним вагою, більш ізольована опрацювання відбувається із застосуванням блочних тренажерів, наприклад (див. зображення):

 • блокова рама (1);
 • бруси (2).

Тренажери для біцепса

Обсяг руки Вам також додасть і біцепс – двоголовий м'яз плеча. Це сама “показова” м'яз, яку всіма правдами і неправдами так люблять “бомбити” новачки. Вона добре опрацьовується снарядами з вільним вагою, однак про такі тренажери також забувати не варто, наприклад (див. зображення):

 • лава Скотта (1);
 • тренажер біцепс-машина (2).

Тренажери для спини

Спина – великий м'язовий шар, що складається з кількох м'язових підгруп. Завдяки масивній спині людина візуально виглядає досить переконливо. Тренується спина в основному за рахунок тягових вправ з допомогою тренажерів, наприклад (див. зображення):

 • Т-гриф конструкція (1);
 • блочний тренажер (2);
 • лава для розгинань (3).

Тренажери для плечей і трапецій

Широкі, добре розвинуті дельтовидні м'язи – запорука мужньої постаті. Т. к. м'яз є великий (складається з 3 пучків) і толстой, то для її тренування підійде об'ємний тренінг на кожен окремо взятий пучок. Найкраще м'яз опрацьовується вправами з вільним вагою, проте також можуть допомогти такі тренажери, наприклад (див. зображення):

 • тренажер “дельтовидні метелик”;
 • шраги з гирями (гантелями);

Власне все, ми розглянули основний “джентльменський” набір тренажерів для будь-якого залу, однак крім них не варто забувати, що є ще і снаряди (гантелі, штанги), та інвентар для роботи з вільним вагою (різні лави тощо).

Всі в купе допоможе Вам гармонійно розвинути своє тіло.

До речі, про самих ефективних вправи на різні м'язові групи (як у тренажерах, так і при роботі з вільним вагою), ми поговоримо в наступних статтях, так що стежте за оновленнями і не пропустіть.

Ну що, підведемо підсумки і будемо прощатися.

Післямова

Як бачите тренажери в залі, не така вже незрозуміла річ при грамотному до них підході, тобто попереднього ознайомлення.

Тепер прийшовши до зали, Ви легко зорієнтуєтеся на його обладнанні, а точніше вже будете знати який тренажер для чого призначений і що опрацьовує, а це значить, що дорогоцінний час витратите з більшою користю.

Залишилося тільки підтягнути техніку виконання вправ на цих залізних «машинки» і все буде відмінно. Останньому, проект “Абетка Бодібілдингу”, приділить кілька докладних і смачних статей, можете не сумніватися.

Ну а поки, поки і до нових зустрічей! Радий, що цей час Ви провели тут, приходьте ще, приводьте друзів і пам'ятайте, тут Вам завжди раді!

PS. Допоміг проект? Тоді залиште посилання на нього в статусі своєї соціальної мережі – плюс 100 очок до карми, гарантовано :).

PPS. Мені буде приємно отримати деяку зворотний зв'язок у вигляді коментарів, а також через кнопки соціальних мереж.

Тренажери та їх призначення

Тренажери та їх призначення, безперечно, становлять область інтересів, як відвідувачів фітнес-клубів, так і всього персоналу, аж до дирекції. Відвідувачам цікаво розібратися, що це за тренажер і для чого він призначений.

Тренеру важливо знати, як за допомогою конкретних тренажерів, їх функціональних особливостей і фактичного призначення побудовувати тренувальні програми в роботі з клієнтами. Адміністраторам слід розбиратися в тренажерах для ефективного проведення презентацій клубу і його технічного оснащення.

Керуючий повинен чітко розуміти, яке обладнання і виходячи з яких міркувань необхідно закуповувати. Тож почнемо.

Введення

Заглиблюватися в історію виникнення та технічного прогресу тренажерів ми не будемо, так як в тій чи іншій мірі все нове – це добре забуте старе і з моменту винаходу тієї ж «тяги вертикального блоку» вона значних конструктивних змін не зазнала, так само як і безліч інших тренажерів хитромудрої і нехитрої конструкції.

Наша мета – вивчити види тренажерів і їх призначення. Розібратися в тому, для чого призначена кожна така металева конструкція, якими наповнені сучасні фітнес-клуби, а також осягнути суть відмінностей їх конструктивної різноманітності. І почнемо ми з визначення самого поняття «тренажер».

Тренажер – це пристрій, що реалізує можливість надання навантаження на організм людини. Залежно від призначення або конструктивних особливостей може бути механічним, електричним, пневматичним або гідравлічним.

Призначення тренажерів

Перш за все, варто сказати про те, для чого ж придумані настільки неординарні конструкції з металу. А придумані вони виходячи з міркувань розвитку мускулатури, тренування серцево-судинної і дихально-респіраторної систем організму.

Говорячи про фізичний розвиток, ми маємо на увазі, що конструкція тренажера дозволяє надавати навантаження, не властиве звичній для людинй в його повсякденній діяльності, яка є стимулом для організму адаптуватися до даного виду стресу, шляхом поліпшення і вдосконалення його якостей: сили, спритності, гнучкості і т. д.

Зручність тренажерів полягає в можливості точкового впливу як на окремі групи м’язів, так і на конкретні м’язи тіла.

Мова тут йде про те, що наприклад, та ж конструкція тренажера «Силова рама» дозволяє виконувати присідання зі штангою, які задіюють передню частину стегна, задню частину стегна і сідниці.

У той же час, тренажер для розгинання ніг, призначений виключно для цільового опрацювання м’язів передньої частини стегна, тренажер для згинання ніг – виключно для опрацювання м’язів задньої частини стегна, а тренажер для відведення ніг назад – виключно для опрацювання сідниць.

Класифікація тренажерів

В цілому, тренажери можна розділити на такі категорії: Вантажноблокові (з вбудованими вагами), що завантажуються (у вільній вазі), кардіотренажери (механічні, електричні та електромеханічні), тренажери для роботи з власною вагою (турніки, бруси), а також різні лави (наприклад, для жиму лежачи) і стійки (наприклад, для присідань).

Які бувають тренажери?

Згідно з наведеною класифікацією, силові тренажери за характером конструкції можна ідентифікувати наступним чином. Візьмемо для прикладу тренажер «Вертикальна тяга» в різному технічному виконанні.

Які бувають тренажери?

Види конструкції силових тренажерів: I – ричажна; II – важільно-шарнірна; III – грузоблочна; IV- грузоблочно-важільна; V- грузоблочно-важільно-шарнірна.

Які бувають тренажери?ДОСВІД. Часто можна почути, що силові тренажери ділять виключно на дві категорії: Вантажноблокові і важелі. По-перше, такий поділ не зовсім коректний, тому що важільний тренажер може бути і грузоблочним теж. Крім того, поняття “вантажоблочний” має на увазі наявність блоку з вантажем, тобто або фіксованою, або навантаженою вагою. А під поняттям «важіль» мається на увазі спосіб прикладання зусилля по відношенню до точки опори. По-друге, не варто забувати про тренажери, в яких присутня можливість додавання до фіксованої ваги вільнї. Таким чином, коректний поділ силових тренажерів на три категорії: Вантажноблокові (з фіксованою вагою), що завантажуються (з вільною вагою) і комбіновані (коли конструкція тренажера передбачає можливість до фіксованої ваги додавати вільну, як видно на фото).

Які бувають тренажери?ФАКТ. У той же час, існує рідкісний виняток, коли навантажувальний тренажер може так само мати грузоблочну конструкцію. Це видно на фото зліва. Дана конструкція спортивного тренажера не має вбудованого набору плит, але має можливість завантаження дисками для штанги. Такий тренажер є навантажувальним, але в той же час не має в конструкції ні важелів ні шарнірів. Це дозволяє віднести його до категорію навантажувальних вантажоблоків.

Кардіотренажери, як правило, включають в себе бігові доріжки, велотренажери, спінбайки, орбітреки, гребні тренажери і степпери. За принципом дії їх поділяють на механічні, електричні та електромеханічні, що зовні може ніяк не виявлятися, тому, для візуальної ідентифікації наведемо лише зображення перерахованих вище тренажерів.

Які бувають тренажери?

Кардіотренажери: I – бігова доріжка; II – велотренажер; III – спінбайк; IV – орбитрек; V – гребний тренажер; VI – степпер; VII – міні степпер.

ДОСВІД. На перший погляд не зовсім зрозуміло, в чому різниця між велотренажером і спінбайком. Найголовніше це характер тренування. На спінбайку не просто крутять педалі сидячи, а займаються сайклінгом, при чому в групах, під динамічну музику і під керівництвом тренера.

Таке тренування має на увазі постійну зміну положень корпусу (зміщення вперед / назад / вліво / вправо, стоячи на педалях, пригнувшись до керма і т. д.), чергування ритму і зміну рівня навантаження, в той час як тренування на велотренажері проходить переважно в положенні сидячи і досить спокійно.

Під час занять на спінбайк задіяно все тіло: пояс верхніх кінцівок, пояс нижніх кінцівок, спина і прес. На велотренажері в основному працюють м’язи ніг і частково преса.

Більш агресивний характер роботи на спінбайку дозволяє ефективніше спалювати жир, шляхом виконання рухів, до яких конструкція звичайного велотренажера просто не пристосована.

В рамках фітнес-клубу, тренажери для роботи з власною вагою, це як правило – турнік, бруси і шведська стінка (так само іноді в залі можна зустріти твістер, але про нього ми поговоримо в іншій статті). Вони бувають або навісними, або стаціонарними.

Найчастіше, в клубах встановлюється саме стаціонарне обладнання, але нерідко зустрічається і навісне.

Варто зауважити, що навісними або стаціонарними можуть бути тільки турнік і бруси, шведська стінка по визначенню стаціонарна, так як її установка передбачає кріплення до стіни болтами.

Які бувають тренажери?

Оснащення для роботи з власною вагою: I – стаціонарний комбінований тренажер турнік і бруси; II – шведська стінка з навісним обладнанням; III – навісний турнік; IV – навісні бруси.

Лави та стійки, як би там не було, тренажерами все-таки є, так як на них можна виконувати вправи з інвентарем, який ми розглянемо в іншій статті. До категорії лав можна віднести таке обладнання, як, наприклад, лава для жиму лежачи. А до стійок можна віднести, скажімо, стійки для присідань.

Які бувають тренажери?

Лави та стійки: I – лава для жиму штанги лежачи; II – стійки для присідань.

Відмінності тренажерів

Пару слів про те, в чому відмінність між тренажерами для домашнього користування і для залу.

Читайте також:  Підйом штанги на біцепс

Оскільки домашні умови не сприяють розміщенню великої кількості тренажерів, то допомога у вирішенні проблеми занять фізичними вправами реалізується через установку так званих Мультистанцій – іншими словами, багатофункціональних тренажерів.

В даному випадку, будова тренажера передбачає поєднання декількох конструкцій в одній: 2 в 1, 5 в 1, 10 в 1 або скільки завгодно в 1. Це дозволяє на досить невеликій за площею ділянці прокачувати різні м’язові групи всього на одному тренажері. Це перше.

Які бувають тренажери?

Багатофункціональні тренажери: I – навантажувальна мультистанция; II – грузоблочна мультистанция.

Друге – це простота конструкції тренажера і, як наслідок, дешевизна тренажерів, що імітують професійні. Зверніть увагу на зображення знизу. Це всього один приклад того, наскільки різними можуть бути два по суті однакових тренажера, призначених для виконання аналогічних вправ.

Плюси професійної лави в надійності і довговічності конструкції, які забезпечуються виробником в розрахунку на велику кількість користувачів в умовах фітнес-клубу.

Саме з цієї причини в клубах не ставлять аматорське обладнання, більш хитке, менш міцне, більш схильне до зносу і розраховане на використання числом осіб, обмеженим одним або двома членами сім’ї.

Які бувають тренажери?

Лава для жиму штанги лежачи: I – професійна; II – аматорська.

Наступний логічне запитання. Дублюючі тренажери в спортзалі і їх призначення. Одні мають грузоблочну конструкцію, інші навантажуються вільною вагою. Звідси часто виникає питання: в чому відмінність одного і того ж грузоблочного і навантажувального тренажера.

Дивлячись на зображення нижче, ми можемо розглянути, що місця кріплення важелів і точки докладання зусиль у обох конструкцій одні й ті ж.

Це дозволяє зробити висновок про те, що зусилля, яке чиниться на м’язи і кут, під яким воно на м’язи впливає, також однакові, що в свою чергу дає можливість винести наступний вердикт: для користувача, за характером впливу навантаження на організм, між двома цими тренажерами різниці немає ніякої.

Різницю відчуває виключно керівний орган закладу, який займається закупівлею обладнання, так як конструкція з вбудованою вагою з міжнародного курсу валют на момент написання статті коштує $980, а конструкція, яка не має вбудованої ваги, за тим же курсом на даний момент коштує $525. Але другий випадок відкриває іншу видаткову частину, пов’язану з придбанням вільних ваг, а саме дисків, але це вже інша історія.

Які бувають тренажери?

Тренажер для жиму під кутом вгору: I- грузоблочна конструкція; II- навантажувальна конструкція

Особливості тренажерів

В одного виробника один і той же за призначенням тренажер, може мати приблизно однакову конструкцію, але різний зовнішній вигляд. Це продиктовано, по-перше, міркуваннями позиціонування обладнання на ринку тренажерів для клубів різного рівня: люкс, стандарт, бюджет.

Про це ми вже говорили в статті «Як вибрати фітнес-клуб». По-друге, ціновою політикою, що випливає з першого пункту – чим вище рівень клубу, тим дорожче обладнання. По-третє, елементарними міркуваннями постійного оновлення модельного ряду.

Кожен з цих трьох пунктів в тій чи іншій мірі, прямо або опосередковано ставить собі за мету задовольнити запити потенційних покупців (читай – власників клубів) в плані можливості підібрати для клубу обладнання як за рівнем «навороченності», так за ціною і по дизайну.

Ось простий приклад – один і той же тренажер «Тяга вертикального блоку». Будова тренажера ідентична, виробник той же, але модельний ряд, рівень цін і позиціонування на ринку різні.

Тренажер «Тяга вертикального блоку» виробника Inter Atletika із зазначенням приблизної ціни з міжнародного курсу валют: I – лінійка Business Line (модель BT101: $ 740); II – лінійка X-Line R (модель XR101: $ 970); III – лінійка NRG Line (модель N101: $ 1040).

У той же час, якщо взяти той же тренажер «Тяга вертикального блоку» у різних виробників, то картина вас навряд чи здивує, це будуть такі ж схожі конструкції в різному виконанні. Виробники таким чином намагаються відрізнятися від конкурентів, але при цьому функціональне призначення тренажера залишається колишнім.

Тренажер «Тяга вертикального блоку» по виробникам: I – Panatta; II – Precor; III – Gym80

У чому різниця, запитаєте ви. Я відповім наступним чином. Для користувача – ніякої, як уже було сказано – функціональна складова у них єдина – навантажувати м’язи спини шляхом виконання тягових зусиль.

Будова тренажера відрізняється лише тим, що на відміну від першої класичної конструкції з одним тросом, друга має подвійне кріплення троса, а третя має ремінний привід. Вся інша різниця полягає в бренді, ціні, дизайні та позиціонуванні, що ніяк не позначається на ефективності тренувань.

Втім, розглядати тренажери з точки зору комерційної складової ми не будемо, так як це тема для зовсім іншої статті. Підвести підсумок можна наступним чином: користувачеві немає ніякої різниці, займатися на тренажері PRECOR, HOIST, Gym80, Panatta або Star Trac.

Різницю бачить і відчуває виключно власник, який за ці тренажери буде платити гроші. А тепер погляньте на ці дві фотографії.

Тут ви бачите два вже знайомих нам і без перебільшення ідентичних тренажера «Тяга вертикального блоку».

Конструкція тренажера у обох одна й та сама – грузоблочний, приблизно одина і та ж сумарна вага стека (плит) – 105 і 100 кг.

Здавалося б, різниці ніякої, але середня ціна тренажера Inter Atletika (І на фото) з міжнародного курсу валют становить $740, а тренажера Panatta (ІІ на фото) $3630. Як то кажуть – відчуйте різницю.

Висновок

Сьогодні ми пройшли вступний курс на тему призначення, будови та класифікації тренажерів.

І цей обсяг інформації не був би повним, якби ми не розглянули окремо, яке навантаження дає кожен окремий тренажер в кожній окремій категорії, будь то силові тренажери, кардіотренажери, лави, стійки, або тренажери для роботи з власною вагою. Подальший виклад матеріалу ми і побудуємо на описі кожної окремо взятої категорії. І почнемо з силових тренажерів.

TOP-10. Найпопулярніші тренажери в тренажерному залі

Представляємо вашій увазі топ-лист найпопулярніших тренажерів в тренажерному залі. Трохи про «героїв» топа і про те, які причини їх популярності, також читайте в нашій статті.

Які бувають тренажери?

На 10-му місці розташовується степпер – кардіотренажері, який забезпечує навантаження на м'язи ніг і сідниць. Цей тренажер, імітує підйом по сходах, найбільш популярний серед жіночої аудиторії. Оскільки, на відміну від силових тренажерів, допомагає зробити ноги стрункими і підтягнутими, не збільшуючи при цьому м'язову масу.

9 місце. ГРЕБНОЙ ТРЕНАЖЁР

Які бувають тренажери?

Гребний тренажер – універсальний кардіотренажері, що дозволяє домогтися відчутних результатів у справі схуднення. Під час занять на цьому тренажері навантаження випробовують одночасно всі основні групи м'язів, що сприяє гармонійному розвитку тіла.

Це один з небагатьох тренажерів, який, завдяки одній вправі, впливає на більшість м'язів нашого організму. Незважаючи на високу продуктивність тренувань на гребному тренажері, деякі все ж уникають його, боячись, що займатися на ньому дуже важко.

Тому, власне кажучи, і дев'яте місце.

Які бувають тренажери?

Восьме місце в рейтингу популярності відводиться кросоверу. Цей силовий тренажер дозволяє тренувати м'язи грудей, плечового пояса, спини і преса. При цьому навантаження розподіляється тільки на необхідні нам м'язи, інші залишаються незадіяними. Цей тренажер актуальний не тільки для професійних атлетів і культуристів, але й для тих, хто бажає підкоригувати свою фігуру.

7 місце. Машина Сміта

Які бувають тренажери?

Машина Сміта. Цей нехитрий по конструкції тренажер, представляє собою лаву з двома стійками, за якими проводиться пересування обтяження, дуже популярний серед культуристів і бодібілдерів. Секрет його успіху – безпека і добра результативність. Машина Сміта не просто підкачує м'язи, а збільшує їх масу. Результат тренувань видно дуже скоро, що, звичайно ж, багатьох приваблює.

6 місце. ТРЕНАЖЁР ДЛЯ ЖИМА НОГАМИ

Які бувають тренажери?

На 6-му місці в нашому рейтингу знаходиться тренажер для жиму ногами. Він досить популярний як серед чоловіків, так і серед жінок. Секрет його успіху простий – це один з небагатьох силових тренажерів, який дозволяє опрацювати і серйозно накачати м'язи ніг.

Тренуємося дома – вибираємо домашній тренажер. | Національна Федерація Бойового Хортингу України

Які бувають тренажери?

Любий, хто вирішив зміцнити своє здоров'я за допомогою домашніх тренажерів, зіштовхується із проблемою вибору – як із усього різноманіття пропонованих на ринку тренажерів вибрати кращий. Спробуємо дати рекомендації з вибору типу тренажера.

Домашні тренажери можна бувають 2-х типів – кардіотренажери (степпери, райдери, гребні, еліптичні, велотренажери, бігові доріжки) які найчастіше використаються для зниження ваги й підвищення тонусу і силові тренажери (тренажери для роботи з обтяженнями) – для корекції фігури. Деякі тренажери сполучають у собі ознаки обох груп.

 • Вибір тренажера необхідно почати з вибору ефекту, що Ви хочете одержати від тренажера. Найчастіше це:
 • схуднення
 •   тренування серцево-судинної системи, витривалості
 •  корекція фігури
 •  реабілітація

Рекомендацій з реабілітації ми дати не можемо, оскільки це вимагає індивідуального лікарського підходу. Розглянемо, які тренажери можуть застосовуватися для досягнення інших цілей.

Схуднення, тренування серцево-судинної системи

Будь-який тренажер і силовий, і кардіо можуть бути використані для зниження ваги. Однак силові тренажери частіше застосовуються для корекції фігури. Тому якщо Ви хочете домогтися тільки зниження ваги без корекції фігури, Ви повинні вибрати кардіотренажер.

З погляду ефективності всі тренажери приблизно однакові, але мають деякі особливості використання. Велотренажери пер дає підвищене навантаження на тазостегновий суглоб.

При заняттях на біговій доріжці сильно навантажується голеностоп і тільки райдер не має яких-небудь особливостей.

не рекомендуються тим, у кого є захворювання хребта в області попереку, оскільки при заняттях на велотренажері поперек піддається підвищеному навантаженню. Степ

Тому кардіотренажер можна вибирати виходячи з того, подобається Вам він чи ні й рекомендацій Вашого лікаря.

Корекція фігури

Для кардинальної корекції фігури підходять тільки силові тренажерияку Ви хочете змінити. Яких-небудь особливостей ці тренажери не мають, необхідно тільки одержати дозвіл у лікаря на такі заняття.

При заняттях на силових тренажерах особливого значення набуває правильне харчування, оскільки для росту м'язів необхідно підвищене споживання білка.

, оскільки тільки вони можуть дати ізольоване навантаження на ту частину тіла,

Таким чином, перш ніж вибирати тренажер, визначте для себе мету, яку Ви хочете досягти. Оптимальним сполученням є тренування як на кардіотренажерах, так і на силових. 

Перші тренажери в нас у країні з'явилися років десять назад. Тоді особливо були популярні стаціонарні велосипеди – дешеві, і тому незручні, примітивні, які швидко ламалися або набридали.

Читайте також:  Жим ногами на тренажері

Сучасні тренажеривбудованим комп'ютером, які дозволяють не тільки робити певні рухи, але й контролювати свій стан під час тренування, робити виправлення на фізичний стан.

– це вже найчастіше суперсистеми з

Якщо Ви вирішили відкоригувати фігуру, здобувайте силовий тренажер, оскільки тільки на ньому можна дати ізольоване навантаження на ту частину тіла, яку необхідно підкорегувати.

Але необхідно розуміти, що при правильних заняттях на домашньому тренажері можна домогтися тільки невеликого збільшення м'язів, для серйозних занять (збільшення м'язів) необхідно займатися на професійних тренажерах.

Степпер, імітуючи ходьбу по сходам, впливає на м'язи ніг і забезпечує таке ж навантаження, що й велотренажер. Домашні степпери розрізняються кількістю варіантів зміни навантаження й складністю комп'ютера.

У великому степпері є упор або важіль для рук, який робить його більш-менш зручним у використанні й одночасно більше громіздким. Міні степпер  не має важелів для рук, однак досить компактний, при цьому він менш зручний у користуванні.

У нових моделях можна програмувати навантаження залежно від ваги, пульс або витрати калорій. Найпростіші являють собою дві сходинки, що рухаються, кріплення педалей сполучене (вони зв'язані одна з одною), великих зусиль не потрібно.

Для активної роботи обох ніг краще придбати степпер з незалежним кріпленням педалей, яке дозволяє регулювати навантаження окремо для кожної ноги.

Бігові доріжки теж дають гарне навантаження й не тільки на м'язи ніг, але й на м'язи спини, грудного пояса, однак при цьому мають досить великі габарити. Вартість  залежить від виду приводу руху бігового полотна.

Більш дешеві – з механічним приводом, рух відбувається за рахунок сили поштовху ніг (при цьому полотно розкручується досить туго, та й плавність ходу невелика).

Механіку витісняє електричний привід – швидкість руху задається електромотором, що, втім, працює плавно й практично безшумно.

Можливостей в електричної доріжки набагато більше – швидкість може досягати 10-16 км/година, навантаження вище, а зміна кута нахилу виробляється натисканням кнопки на панелі керування. До того ж, якщо людина раптом спіткнулася або впала – спрацьовує система аварійного вимикання, так що ризик одержати травму близький до нуля.

Велотренажери дають пристойне навантаження на м'язи ніг і живота.

Механічні велотренажери мають ремінну систему навантаження: величина навантаження залежить від натягу ременя і його тертя об колесо-маховик. Ремінні велотренажери порівняно недорогі й компактні.

У моделях з магнітною системою нагруження навантаження варіюється зміною відстані між магнітами й маховиком (тому вони безшумні).

При однаковій інтенсивності тренування й витрачених зусиль магнітні велотренажери дають більше навантаження, а отже й більший ефект.

Еліптичні тренажери – гібрид велотренажера, степпера й бігової доріжки. На таких тренажерах займаються за принципом кросу-тренінгу: встаєте на платформу, руками беретеся за рукоятку й крокуєте, крутячи педалі по еліпсу.

Така траекторія, що імітує природну ходьбу або біг, виключає навантаження на голеностоп і колінний суглоб (чого не вдається уникнути при тренуванні на біговій доріжці або на велотренажері) і забезпечує навантаження на м'язи спини й рук на додаток до навантаження на ноги.

Ходьба по еліптичній траекторії дозволяє тренувати серцево-судинну й дихальну системи, як на всіх кардіологічних тренажерах, але не тільки: вони дають ще й силове навантаження на нижні групи м'язів (стегна, сідниць й ікр), а завдяки рукояткам-важелям задіяний і плечовий пояс.

Масогабаритні характеристики в них досить значні: вага – 80-100 кг, довжина платформи – до 160 см, довжина платформи 1-2 м, що малопригодно для використання в наших малогабаритних квартирах, хоча багато моделей складні – довжину можна зменшити сантиметрів на 50, а висоту – на 70.

Найбільш універсальний з кардіотренажерів – гребний.х умовах звичайно використовується опір гідравлічних циліндрів, такі тренажери не дуже дорогі. Іноді навантаження задається більше зробленою магнітною системою, яка дозволяє забезпечити силовий вплив.

При виконанні однієї вправи він тренує більшість м'язів: грудного пояса, рук, ніг, а також серцево-судинну систему. Гребні тренажери дуже ефективні для зниження ваги. Правда, при цьому вони досить громіздкі, але, як правило, можуть складатися при зберіганні.

Навантаження в тренажерах можуть задаватися різними способами. У домашні

Райдер забезпечує комплексне тренування основних груп м'язів, сприяє збільшенню гнучкості суглобів і активному спалюванню підшкірного жиру. Тренажер забезпечує плавність і безшумність виконання рухів без зайвої напруги на суглоби й зв'язки.

Схожа на ножиці конструкція забезпечує майже безшумну послідовність рухів, при якій за рахунок підйому й опускання власної ваги навантаження рівномірно розподіляється на різні частини тіла. Для збільшення навантаження використовуються гумові опори. Різні можливості кріплення гриф-руля розширюють спектр тренувальних рухів.

Цей вид вправ втягує всі м'язи Вашого тіла, формує й підкреслює Вашу фігуру, сприяє згоранню жирових клітин і зміцнює серцево-судинну систему.

Конструкцій силових домашніх тренажерів – безліч. Від універсальної лави для розвитку м'язів преса й вправ з гантелями  до багатофункціональної робочої станції.

При цьому є особливості: вага вантажних плит або дисків, як правило, не перевищує ста кілограмів, а часто навіть і п'ятдесяти, нерідко для збільшення навантаження застосовуються рухливі блоки й тому подібні найпростіші механічні пристосування, іноді застосовуються гумові або гідравлічні еспандери, м'які ручки й упори, чого, звичайно, не буває в професійних тренажерах.

При конструюванні таких комплексів упор робиться звичайно на многофункціональність при збереженні компактності. Останнім часом з'явилася безліч силових тренажерів, у яких як силовий елемент використовується власна вага яка тренується.

Міостимулятори часто рекламуються як тренажери, які надають миттєвий тренувальний ефект без зусиль із боку що тренується. Почнемо з того, що це не зовсім вірно.

Принцип дії міостимулятора заснований на впливі на м'яз електричними імпульсами, які змушують м'яз скорочуватися Однак тренувальний ефект досягається при навантаженнях, близьких до граничних.

Якщо ж подати імпульс токовища, що змушує м'яз працювати в граничному режимі, то величина токовища в цьому імпульсі викличе серйозний опік у того хто займається. Крім цього, скорочення м'язів, викликаних імпульсом такої величини, будуть викликати активні рухи кінцівок, що може привести до травм, аж до переломів кісток.

Тому такі величини імпульсів токовища в міостимуляторах не застосовуються й, більше того, вжиті спеціальні заходи для обмеження токовища. Більшість міостимуляторів розрахована на підвищення м'язового тонусу за рахунок локального збільшення кровотока. У великому ступені вони те саме що сеанс масажу, але впливають одноразово лише на одну групу м'язів.

А тому що сеанс триває близько 15 хвилин, то вплив на кілька груп м'язів забере час, як гарне тренування в тренажерному залі, яке набагато ефективніше. Тому міостимуляцію не можна використовувати як альтернативу традиційним тренуванням. Безумовно курс таких занять дає позитивний вплив, але основна область застосування міостимуляторів – лікувальний вплив.

Які бувають силові тренажери

Кожен спортсмен так чи інакше користується під час тренувань силовими тренажерами. Залежно від своєї кваліфікації і спрямованості занять людина підбирає найефективніші для себе снаряди.

Сьогодні в магазинах спортивного обладнання можна купити силові тренажери різної форми, габаритів і принципу дії. Всі вони призначені для конкретних умов експлуатації і мають обмежену функціональність.

Нижче наводимо перелік та основні характеристики домашніх і комерційних агрегатів силового типу.

Тренажери для залу

Силові тренажери для залу є важкі конструкції різної форми. Як правило. Такі агрегати дозволяють виконувати обмежену кількість вправ, спрямованих на тренування певних зон тіла і м'язів. Тренажери для залу мають комфортабельну посадку і стекову систему навантаження. Додавати додаткові вагові блоки дуже легко. Найвища якість всіх з'єднань забезпечує повну безпеку під час тренувань.

Станції ПРОФ (своб. Вантажу)

Професійні станції на вільних вантажах є дуже важливим елементом будь-якого фітнес клубу. Вони дозволяють виконувати більш якісну опрацювання активних зон.

Фіксація штанги у вертикальній площині сприяє чіткої концентрації всієї навантаження під певним вектором. Іншими словами ви зможете направляти всі свої зусилля на тренування м'язів, які хочете задіяти в більшій мірі.

Станції ПРОФ (своб. Вантажу) можуть використовуватися в комплексі з багатьма силовими снарядами.

Станції ПРОФ (Вантажноблокові)

Вантажноблокові станції дещо відрізняються від тренажерів для залу. Вони мають більш складну конструкцію, що дозволяє виконувати більшу кількість вправ на опрацювання різних ділянок тіла.

Навантаження також здійснюється ваговими стеками, поміщеними в спеціальну муфту. Станції ПРОФ (Вантажноблокові) просунутих моделей мають звукоізоляційні муфтами і абсолютно безшумні в роботі.

Великий вибір модифікацій таких тренажерів дає можливість вибрати відповідну модель для спортсмена будь-якої кваліфікації.

Фітнес станції для будинку

Домашні фітнес станції мають цілий ряд особливостей і переваг. Основні з них полягають в складаний конструкції, малих габаритах і високих функціональних можливостях тренажера. Сучасні фітнес станції здатні повністю замінити відвідування фітнес клубу.

Вони дуже прості і зручні у використанні, що дозволяє проводити ефективні заняття спортсменам з будь-яким рівнем кваліфікації та фізичної готовності. Багато фітнес станції легко складаються і підходять для використання в будь-яких за площею приміщеннях.

лави

Атлетичні лави – одні з найбільш універсальних силових снарядів. Їх використовують при виконанні різноманітних вправ з бодібілдингу та фітнесу в якості самостійних або допоміжних снарядів.

Високоякісні лави мають дуже малі габарити і легко поміщаються в будь-якому приміщенні. Вони можуть з'єднуватися зі стійками і підставками, професійними станціями вільного вантажу і т.п.

Снаряди цього типу дуже складно віднести до професійного або домашнього силового обладнання. Лави в рівній мірі придатні для експлуатації в будь-яких умовах.

силові аксесуари

Силові аксесуари об'єднують в собі безліч допоміжних снарядів, призначених для збільшення комфортності та ефективності занять. Сюди відносяться лавки для роздягалень, стійки і підставки, рукояті для тяг і приставки до станцій.

Останні дають можливість виконувати одне або кілька додаткових вправ різного типу. Рукояті нестандартних форм потрібні для зсуву вектора навантаження на м'язові групи.

Стійки та підставки дозволяють компактно зберігати снаряди і виконувати вправи без зайвих витрат сили.

Всі силові тренажери мають свої особливості і підходять для людей з різними можливостями. Найсучасніші агрегати об'єднують в собі функції, що дозволяють тренуватися будь-яким спортсменам. Ефективність снаряда залежить від кожного користувача індивідуально.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*